Niezależnie od tego, czy wpisujemy adresy e-mail, czy piszemy w shorthandzie, symbol @ znalazł w ostatnich dekadach wiele zastosowań. Być może nie zdawałeś sobie sprawy, że ma on inną nazwę i interpretację w zależności od tego, w którym miejscu na świecie się znajdujesz. Pojawił się on również na długo przed Internetem i miał ciekawą drogę do miejsca, w którym jest dzisiaj.
Symbol @ jest w tym momencie częścią naszego życia w sieci. Czy to na Instagramie lub Twitterze, w adresie e-mail, czy też w szybkim tekście, który wysyłasz, nie da się zaprzeczyć jego przydatności jako narzędzia w naszym języku i kulturze. W tym momencie wydaje się on niemal powszechny i w pewnym stopniu tak jest, ale nie w takim sensie, w jakim można by się tego spodziewać.
W zależności od tego, gdzie jesteś na świecie, symbol @ może mieć nie tylko inną nazwę, ale i inne znaczenie. Jest on również obecny o wiele dłużej niż myślisz, a współczesne użycie nie jest tak dalece odbiegające od przeszłości, jak można by się spodziewać.
Zanim zagłębimy się w historię i jego różne zastosowania, przejdźmy do tego, co symbol @ oznacza online. Ponieważ jest to miejsce, gdzie wielu z nas widzi i używa go regularnie, jest to użyteczna wspólna płaszczyzna, na której możemy oprzeć nasze wyobrażenia o tym symbolu.
Na początek, prawie każdy w Internecie rozpozna symbol @ ze swojego adresu e-mail. Może nie używasz często swojego adresu e-mail, ale potrzebujesz go, aby zapisać się do jakiejkolwiek subskrypcji online lub listy mailingowej, a wiele portali społecznościowych, jak również innych, które szukają potwierdzenia tożsamości, często będą wymagały od Ciebie użycia adresu e-mail, aby potwierdzić, że jesteś tym, za kogo się podajesz.
Mówiąc o mediach społecznościowych, wielu młodych ludzi rozpoznaje dziś głównie symbol @ z systemu tagowania na portalach społecznościowych takich jak Instagram, Twitter i Facebook.
Na tych dwóch pierwszych stronach, pojawia się on w nazwie podczas tagowania osoby, którą chcesz wspomnieć i połączyć z Twoim postem. W tych kontekstach staje się on niemal częścią samej nazwy, mimo że każde konto ma go na początku swojej nazwy. Podobną funkcję pełni on na Facebooku, gdzie wpisując @ sygnalizujesz, że masz zamiar napisać imię kogoś, kogo chcesz otagować, choć nie zawiera on symbolu w końcowym komentarzu lub poście.
W obu tych kontekstach, znaczenie jest dosłowne w języku angielskim, szczególnie jako skrót od słowa "at". Tak więc, na przykład, [email protected] to "johndoe *at [domena]* email.com". Z kolei @johndoe będzie odnosił się do użytkownika *w [subdomena]* "johndoe". To proste, jasne, ale to część tego, co uczyniło go tak powszechnie użytecznym.
Jak jednak powstało to nowoczesne narzędzie? Skąd, dokładnie, wziął się symbol @? Cóż, być może po raz pierwszy zyskał prawdziwą popularność w latach 70-tych, jak wyjaśnimy za chwilę, ale droga do miejsca, w którym jest dzisiaj, zaczęła się dużo wcześniej. Aby być konkretnym, jedno z pierwszych zarejestrowanych użyć @ może być wyśledzone aż do 1345 roku w bułgarskim tłumaczeniu greckiej kroniki autorstwa Constantinosa Manassesa.
Zbliżając się do tego, jak większość ludzi używa go dzisiaj, lingwiści zauważyli, że francuska litera "à", która była używana w znaczeniu "przy" lub "przy wartości", czasami była pisana jako @, ponieważ był to sposób na włączenie znaku akcentu bez podnoszenia pióra z kartki.
Jednak poza denotacją wartości, symbol ten w dużej mierze pozostawał nieprzemyślany aż do 1971 roku, kiedy to Ray Tomlinson, wynalazca nowoczesnego systemu poczty elektronicznej, postanowił użyć symbolu @ jako sygnału dla komputerów korzystających z tego systemu. Konkretnie, symbol ten miał informować komputer, że skrzynka odbiorcza, do której kieruje wiadomość, znajduje się w określonej domenie internetowej. W ten sposób ktoś mógłby odczytać "[email protected]" jako "john doe at email.com".
Symbol @ jest w tym momencie częścią naszego internetowego życia. Czy to w Instagram lub Twitter uchwyt, adres e-mail, lub szybki tekst jesteś wysyłając, nie ma zaprzeczyć jego przydatności jako narzędzia w naszym języku i kulturze.
Biorąc pod uwagę jego znaczenie w kontekście online, wyobrażamy sobie, że osoby anglojęzyczne wśród Ciebie odnoszą się do @ jako "symbolu 'at'". Możesz być jednak zaskoczony, że ludzie w krajach nieanglojęzycznych odnoszą się do niego w zupełnie inny (i często interesujący) sposób.
Jeśli zapytasz kogoś w Grecji, na przykład, oni nazywają to παπάκι, co oznacza "kaczątko". Walijczycy nazywają go malwen, co jest ich słowem oznaczającym "ślimaka". Holendrzy poszli do nazwy opartej na zwierzętach, jak również, odnosząc się do niego jako apenstaart, co oznacza "ogon małpy".
Pojedź na Tajwan, a zauważysz coś podobnego; tam jest on określany jako 小老鼠 (xiǎo lǎoshǔ), co jest ich określeniem na "małą myszkę". Duńskie określenie jest równie urocze, to "snabela", czyli "trąba słonia". Jednak to język kazachski ma dla niego najbardziej fascynującą nazwę; nazywają go айқұлақ, czyli "ucho księżyca".
Nie oznacza to jednak, że wszędzie ma taką słodką i dziwaczną nazwę. Jeśli pojedziesz na Litwę, do jakiegokolwiek kraju arabskojęzycznego, Iranu lub Pakistanu, ich słowa na to wszystko mniej więcej znaczą "przy". Nepal ma podobne znaczenie, choć dla nich oznacza "w tempie". Więc jeśli John Doe byłby w Nepalu, powiedziałby swój e-mail jak "John Doe at the rate of email.com" w języku nepalskim.
Podczas gdy wiele z tych nazw różni się od siebie, można wciąż mówić o symbolu w tym samym kontekście, niezależnie od języka, w którym się go używa. W niektórych przypadkach sam symbol oznacza jednak coś zupełnie innego niż to, co rozumiemy w erze online.
W Hiszpanii, na przykład, nadal używa się go do opisania jednostki wagi, nawet po tylu latach od listu z 1536 roku, który uświadomił nam historię tego symbolu. Jednostka wagi, zwana arroba, jest uważana za około 11,34 kilograma (lub 25 funtów). Tak więc, jeśli chciałeś powiedzieć, że coś jest odpowiednikiem 68 kilogramów, możesz powiedzieć, że jest to 6 @, lub 150 funtów.
Znalazł on również miejsce jako neutralizator płci we współczesnym języku hiszpańskim. Podczas gdy -o na końcu słowa oznaczałoby męskość, a a-końcówka sygnalizowałaby kobiecość, [email protected] jest używane wśród młodszych pokoleń, aby wskazać, że grupa lub nieożywiona koncepcja/rzecz, o której się mówi, jest neutralna pod względem płci.
Jeśli znajdziesz się w Malezji, możesz również użyć @ jako nieformalnego sposobu pisania słowa "atau", które jest ich odpowiednikiem słowa "lub". Znalazł on również nowe znaczenie w terminologii tekstowej w Portugalii, gdzie pisanie @ podczas romantycznej rozmowy jest często używane jako "francuski pocałunek".
Symbole mają kluczowe miejsce w naszym języku, a symbol @ jest jednym z kilku, zaraz obok ampersandu (&), który w ten czy inny sposób znajduje drogę do naszego codziennego słownictwa pisanego. Być może oznaczamy kogoś na Instagramie, wysyłamy e-mail, odnosimy się do neutralnej płciowo grupy w Hiszpanii lub wysyłamy romantyczne wiadomości w Portugalii; cokolwiek robimy, symbol @ znajduje drogę do naszego języka i życia.