Zbyt wiele zadań w ciągu dnia pracy przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ negatywnie wpływa na koncentrację. Wielozadaniowość jest całkowicie przereklamowana - to właśnie umiejętność skupienia się na jednej rzeczy w danym momencie pomoże Ci poprawić koncentrację i produktywność. Sprowadza się to do dbania o swoje ciało i umysł, a także uwolnienia się od czynników rozpraszających.

W ciągu dnia jest tylko tyle godzin. A jednak wydaje się, że staramy się zmieścić coraz więcej zajęć w naszych godzinach pracy. Co zabawne, czasami najmniej zadań udaje nam się wykonać w dni, w które czujemy się najbardziej zajęci.

Nawet jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, na naszą zdolność koncentracji wpływa tak wiele różnych zmiennych. Aby pomóc Ci poprawić swoją koncentrację i produktywność, wyjaśnimy te rozpraszające czynniki i przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci rozbić Twoje codzienne cele.

 

PRODUKTYWNOŚĆ A ANTYPRODUKTYWNOŚĆ

Zastanówmy się teraz nad tymi dniami pracy, kiedy wracałeś do domu późno, czując się kompletnie wyczerpany. Jak zaczął się ten poranek? Co miałeś zaplanowane na ten dzień? Ile z tych zadań udało Ci się zrealizować? To bardzo ważne pytania, które warto sobie zadać.

Zapewne pamiętasz, że zaczynałeś pracę wiedząc, że masz dużo do zrobienia. Postanowiłeś więc nie tracić cennego czasu i od razu zabrać się do pracy. Jednak nawet z tak dużą ilością pracy, znalazłeś się na scrollowaniu mediów społecznościowych, walcząc, aby pozostać skupionym. W końcu udało Ci się odhaczyć tylko dwa i pół zadania z listy pięciu. Jak, u licha, do tego doszło?

To częsta pułapka. Zmuszanie się do bycia zbyt produktywnym przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Wyznaczanie sobie nierealistycznych celów dziennych i zbyt wielu zadań sprawi, że podświadomie będziesz czuł się niespokojny, co z kolei negatywnie wpłynie na Twoją uwagę. Może się okazać, że będziesz próbował wykonać kilka zadań jednocześnie, co jest jeszcze gorsze.

Wiele osób szczyci się swoją zdolnością do wielozadaniowości. Jednakże, wielozadaniowość jest przereklamowana. W rzeczywistości jest to zdolność do skupienia się na jednej, niedocenianej rzeczy. Ta umiejętność naprawdę pomoże Ci poprawić koncentrację i produktywność.

Odczuwanie presji związanej ze zbyt dużą ilością zadań sprawi również, że staniesz się bardziej wrażliwy na czynniki rozpraszające. Co więcej, może to spowodować, że wpadniesz w spiralę niekończącej się prokrastynacji - ostateczny szczyt bezproduktywności i skuteczną formę blokady pisarskiej.

 

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A AKTYWNOŚĆ MÓZGU

Umysł nie może się skupić, gdy ciało jest niespokojne, a ciało nie może się zrelaksować, gdy mózg jest niespokojny. Weź to pod uwagę przez chwilę.

Odnosząc się do naszego powyższego przykładu, kiedy zanurzasz się we wszystko na raz w pracowitym dniu pracy, prawdopodobnie odmawiasz sobie pewnych typowych porannych rytuałów. Mogą to być spotkania z kolegami, poranna kawa, pompki, czy przeczytanie kilku ciekawych wiadomości/artykułów na blogu.

To są właśnie te rzeczy, które ułatwiają ci rozpoczęcie dnia; a dbając najpierw o ciało i umysł, jesteś ostatecznie lepiej przygotowany do poprawy koncentracji i produktywności. Wszystko, co pomijasz, aby zyskać na czasie, może negatywnie wpłynąć na Twoją koncentrację i wydajność.

Nie robienie wystarczających przerw, pomijanie treningu, niewłaściwe odżywianie się lub forsowanie się, gdy jesteś zbyt zmęczony, utrudni Ci koncentrację i wykonywanie zadań. A jeśli się nie wyśpisz, obudzisz się następnego dnia z jeszcze mniejszą ilością energii, by dokończyć wszystko, co jeszcze zostało.

 

JAK POPRAWIĆ KONCENTRACJĘ I SKUPIENIE W PRACY

Teraz, gdy już omówiliśmy niektóre z najczęstszych pułapek i czynników rozpraszających, porozmawiajmy o tym, co możesz zrobić, aby poprawić koncentrację i skupienie podczas dnia pracy.

 

PRAKTYKUJ MEDYTACJĘ

Przy tak wielu rzeczach, na których można się skupić, nauka skupiania się na absolutnie niczym jest niezbędna. Praktykowanie medytacji jest dla niektórych wyzwaniem, ale nawet jeśli uda ci się to robić przez 10 minut dziennie, będziesz czerpać korzyści. Medytacja jest znana z tego, że łagodzi stres i oczyszcza umysł. Czy na pewno możesz zmieścić się w 10-minutowej sesji przed otwarciem laptopa rano?

 

ZRÓB PORANNY TRENING

Aktywność fizyczna również przynosi korzyści dla umysłu. Nawet 30-minutowy bieg na bieżni wyzwoli wystarczająco dużo dopaminy, aby Twój umysł był zrelaksowany przez cały dzień. Możesz też zdecydować się na sesję jogi, która łączy ćwiczenia fizyczne z medytacją. Dwie pieczenie na jednym ogniu, jak to się mówi!

Jeśli nie jesteś poranną osobą i raczej nie masz ochoty wstawać wcześnie na trening, nie martw się. Możesz również zdecydować się na wieczorny trening bezpośrednio po pracy. Pomoże Ci to później lepiej spać. Nie ma większego znaczenia, kiedy będziesz ćwiczyć, o ile będziesz to robić regularnie.

 

RÓB REGULARNE PRZERWY

To może być zaskoczeniem, ale robienie wielu krótkich przerw przynosi znacznie lepsze efekty niż kilka długich. Ustaw alarm na 90-minutowe interwały i rób 5-10 minutowe przerwy. Ważne: Nie spędzaj tych przerw na bezcelowym sprawdzaniu telefonu! Idź na mały spacer, ułóż puzzle sudoku, wypróbuj kilka pozycji jogi lub wybierz się na krótką wirtualną wycieczkę do muzeum.

Wybierz cokolwiek, co wiąże się z aktywnością fizyczną lub stymuluje aktywność mózgu. Może to być nawet coś produktywnego, co nie jest związane z pracą, jak na przykład szybkie przećwiczenie kilku rundek słownictwa w aplikacji do nauki języków obcych. Przekonasz się, że krótka, efektywna przerwa ma moc szybkiego zwiększenia koncentracji. To taki mały zastrzyk energii.

 

PUSZCZAJ MUZYKĘ W TLE

Można by pomyśleć, że tylko całkowita cisza sprzyja skupieniu. Wręcz przeciwnie; odtwarzanie jakiejś muzyki w tle może pomóc zwiększyć koncentrację, jeśli jest to zrobione prawidłowo. Oczywiście, nie każdy rodzaj muzyki nadaje się do każdego rodzaju pracy. Zapoznaj się z poniższymi listami odtwarzania stworzonymi z myślą o produktywności i skupieniu.

 


Zmuszanie się do bycia zbyt produktywnym przynosi w rzeczywistości efekt odwrotny do zamierzonego. Wyznaczanie nierealistycznych celów dziennych ze zbyt dużą liczbą zadań podświadomie sprawi, że poczujesz się niespokojny, co z kolei negatywnie wpłynie na Twoją koncentrację uwagi.


 

JAK UTRZYMAĆ WYSOKI POZIOM ENERGII

Musisz mieć wystarczająco dużo energii, aby utrzymać podstawowy poziom koncentracji, nie mówiąc już o jej zwiększeniu. Jak więc utrzymać poziom energii na wysokim poziomie? Musisz słuchać swojego ciała - to wszystko.

 

UPEWNIJ SIĘ, ŻE MASZ WYSTARCZAJĄCO DUŻO SNU

To powinno być oczywiste, jednak sen wydaje się być numerem jeden wśród rzeczy, których zapracowani ludzie się pozbawiają. Jeśli chcesz dużo osiągnąć w ciągu dnia, musisz czuć się w pełni naładowany. I nie myśl, że możesz zrekompensować sobie późną noc po prostu odsypiając i zaczynając dzień pracy później. Kiedy już nie śpisz wystarczająco długo, aby zużyć swoje rezerwy, szkoda jest już wyrządzona. Twój poziom energii nie będzie już tak świeży, jak zwykle. Idź wcześnie spać -period.

Ten nie jest dla wszystkich, ale dla niektórych działa cuda. Możesz zaplanować drzemkę w środku dnia pracy. Ogranicz ją do maksymalnie 30 minut, ponieważ nie powinna przerodzić się w pełnoprawną sjestę. Jeśli nie uda Ci się zasnąć w ciągu pół godziny, nie próbuj dłużej. Wstań i wróć do pracy, a następnego dnia spróbuj ponownie. Może minąć tydzień, zanim to zadziała. Może w ogóle nie zadziałać. W takim przypadku trzymaj się pierwotnego planu; idź spać wcześnie!

 

WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE SIĘ

Wiele zapracowanych osób regularnie odczuwa zmęczenie, ale ignoruje to. Ale niewłaściwe odżywianie się często zdarza się nieświadomie. Czasami jesteś tak zajęty, że po prostu zapominasz. Nawet jeśli wcześniej czułeś lekkie burczenie w brzuchu, chwilę później możesz poczuć się "przeciążony". Na dłuższą metę to uczucie zawsze Cię dopada, uszczuplając Twój poziom energii w międzyczasie.

Dlatego staraj się jeść o ustalonych porach w ciągu dnia. Zastanów się nad ustawieniem alarmu. Jeśli masz tendencję do zamawiania posiłków w restauracji, możesz nawet zamówić je z wyprzedzeniem, aby zostały dostarczone o określonej godzinie. Kolejną świetną wskazówką jest upewnienie się, że zawsze masz w miejscu pracy zapas przekąsek. Miska z owocami będzie wyglądać wesoło na biurku i dostarczy Ci zdrowych witamin w przerwach między zadaniami. Takie rzeczy jak batoniki granola i zupki instant warto trzymać w szufladach biurka.

 

JAK ZWIĘKSZYĆ PRODUKTYWNOŚĆ

Po zapoznaniu się z powyższymi zaleceniami, jak zwiększyć koncentrację i utrzymać wysoki poziom energii, nadszedł czas, aby omówić kilka skutecznych sposobów na zwiększenie ogólnej produktywności w codziennym życiu.

 

UWOLNIJ SIĘ OD CZYNNIKÓW ROZPRASZAJĄCYCH

Zidentyfikuj najpilniejsze czynniki rozpraszające i zrób wszystko, co musisz zrobić, aby je wyeliminować. Dla większości ludzi oznacza to zablokowanie smartfonów. Powiadomienia zapalające się na ekranie są po prostu zbyt kuszące dla niektórych, aby je zignorować.

Ustawienie swojego statusu na "nie przeszkadzać" jest wysoce zalecane. Możesz to zrobić również na swoim komputerze. Ponadto, można rozważyć pracę w trybie offline przez większą część dnia, lub utrzymywanie tylko jednego okna lub zakładki otwartej, na której można się skupić.

Upewnij się również, że utrzymujesz porządek w swoim otoczeniu. Nieuporządkowane środowisko pracy może być bardzo rozpraszające. Nagle okazuje się, że sterta nieotwartej poczty jest bardziej interesująca do przeczytania niż zadanie do wykonania. Przechowuj wszystko w wyznaczonych miejscach przez cały czas.

Jest to szczególnie trudne dla tych, którzy pracują w domu. Potrzeba więcej wysiłku, aby oddzielić życie prywatne od zawodowego. Rozwiązaniem numer jeden jest wydzielenie osobnego miejsca do pracy. Naśladuj prawdziwe biuro tak bardzo, jak to tylko możliwe. Powstrzymaj się od pracy na kanapie, na której spędzasz czas z przyjaciółmi i oglądasz telewizję, i staraj się nie pracować przy tym samym stole, przy którym jesz posiłki.

 

STWÓRZ REALISTYCZNĄ LISTĘ RZECZY DO ZROBIENIA

Stwórz listę zadań, które możesz realistycznie zrealizować w ciągu jednego dnia roboczego. Raczej za mało niż za dużo. Zawsze możesz dodać więcej, gdy wszystko będzie skończone, prawda? Zwizualizuj te zadania w praktyczny sposób. Pomoże Ci to skupić się na jednej rzeczy naraz. Na przykład, podziel wszystko na kolumny "do zrobienia", "w toku" i "zrobione" na tablicy Kanban.

 

PODZIEL ZADANIA NA MNIEJSZE CZĘŚCI

Zadania są po prostu o wiele łatwiejsze do wykonania, gdy są podzielone na mniejsze części. Wiele zadań składa się z wielu czynności, więc można je podzielić na podzadania. Sfinalizowanie każdego podzadania pokaże Twój postęp w kierunku ukończenia głównego zadania. Ma to również efekt zachęcający.

Szczegółowego opisu zadań z podzadaniami nie da się zrobić za pomocą tablicy Kanban. Istnieje jednak wiele niesamowitych programów do zarządzania projektami, które mogą Ci w tym pomóc. Wiele wysoce intuicyjnych narzędzi pozwala na śledzenie postępów z różnymi opcjami podglądu. Obejmują one wizualizacje wyświetlane w procentach lub w postaci diagramu, wykresu lub tabeli.

 

NAJPIERW ZAŁATW NAJBARDZIEJ UCIĄŻLIWE SPRAWY

Najpierw rzeczy najważniejsze! Ustal, które z Twoich zadań będzie najtrudniejsze lub jego wykonanie zajmie najwięcej czasu. Zazwyczaj jest to zadanie, które wiele osób ma tendencję do odkładania na jak najdłuższy czas, co jest dużym błędem.

Odgryź ten kawałek pracy jako pierwszy, najlepiej rano, kiedy jesteś świeży i masz najwięcej energii. Z najbardziej obciążającym zadaniem z drogi, najtrudniejsza część dnia jest skończona, a reszta zadań będzie wydawać się jak bryza w porównaniu.

 

NAPRZEMIENNIE WYKONUJ CIEKAWE I NUDNE ZADANIA

Gdy najtrudniejsze zadanie masz już za sobą, pozostanie Ci lista mniejszych zadań. Jednak stopień, w jakim lubisz je wykonywać, będzie się różnił. Spróbuj naprzemiennie wykonywać te, które uważasz za interesujące i te, które wydają Ci się raczej nudne. W ten sposób zawsze znajdzie się jakieś fajniejsze zadanie, na które będziesz mógł czekać, podczas gdy ty będziesz wykonywał te nudne.

 

POPRAWA KONCENTRACJI I WYDAJNOŚCI W PRACY - WNIOSKI

Jak już wspomnieliśmy, próby upchnięcia w pracy jak największej ilości zadań i ograniczanie sobie niezbędnych zasobów nie są sposobem na poprawę koncentracji, produktywności czy skupienia. Zadbaj o swój umysł i ciało, ponieważ oba te elementy muszą być w szczytowej formie, aby sprzyjać szczytowej wydajności.

Korzystając z wymienionych wskazówek, określ, w jaki sposób chcesz je zintegrować, a następnie podejmij odpowiednie kroki, aby to zrobić. Może to oznaczać konieczność zapisania pewnych rzeczy lub użycia arkusza kalkulacyjnego. Ale kiedy już wprowadzisz niezbędne zmiany, możesz być zaskoczony tym, jak bardzo poprawi się Twoja koncentracja!