Dzień Bastylii jest jednym z najważniejszych francuskich świąt narodowych. W tym artykule opowiemy Ci więcej o jego historii i obchodach, a także damy Ci kilka wskazówek, jak wykorzystać je do rozwoju Twojego biznesu. 

Dzień Bastylii to francuskie święto narodowe obchodzone 14 lipca każdego roku. Zostało ustanowione w 1880 roku i upamiętnia dwie rzeczy naraz - szturm na Bastylię, który miał miejsce 14 lipca 1789 roku (najczęstsza przyczyna świętowania) oraz Festiwal Federacji, który miał miejsce 14 lipca 1790 roku (mniej znana przyczyna).

Co sprawia, że to święto jest tak wyjątkowe dla Francuzów? Szturm na Bastylię jest jednym z najbardziej symbolicznych i ważnych momentów Rewolucji Francuskiej, która ostatecznie zakończyła rządy absolutne w kraju.

 

BASTYLIA

Bastylia została zbudowana w 1300 roku podczas wojny stuletniej. Początkowo była to forteca zaprojektowana do ochrony wschodniego wejścia do Paryża. Obrona Bastylii była potężna: jej kamienne mury miały 100 stóp wysokości, posiadała szeroką fosę, która okrążała całą fortecę, oraz imponującą liczbę czujnych strażników. W tym czasie Bastylii strzegło ponad 80 regularnych żołnierzy i 30 szwajcarskich najemników.

Pierwotna nazwa twierdzy brzmiała Chastel Sainte-Antoine. Jednak po zakończeniu budowy stała się znana jako Bastide (to stara francuska nazwa twierdzy). Z czasem nazwa znów uległa zmianie: Bastide stała się Bastylią.

Początkowo Bastylia była używana jako forteca. W tamtych czasach był to również zamek i dom dla królewskiego skarbu. Jednak w XVII wieku wszystko się zmieniło. Za panowania króla Ludwika XIII forteca stała się więzieniem dla ludzi z wyższych sfer, którzy dopuścili się zdrady stanu lub byli uważani za wrogów króla.

To właśnie wtedy Bastylia przestała być postrzegana jako zwykły budynek, a stała się jednym z mrocznych symboli monarchii. Dlatego właśnie szturm na Bastylię był (i nadal jest) tak znaczący i ważny dla Francuzów: był to akt, który symbolizował upadek monarchii.

 

HISTORIA DNIA BASTYLII

Szturm na Bastylię przypuściło prawie 1000 osób. Większość z nich stanowili właściciele sklepów i rzemieślnicy mieszkający w Paryżu, niektórzy z nich byli członkami Trzeciej Posiadłości - francuskiej klasy społecznej, która niedawno wysunęła wobec króla żądania, by pozwolić zwykłym ludziom mieć więcej do powiedzenia w rządzie.

Trzeciozamożni obawiają się, że król przygotowuje armię do ataku, więc postanowili działać pierwsi. Zajęli Hotel des Invalides i udało im się zdobyć muszkiety, ale wciąż nie mieli prochu.

Wtedy właśnie zapadła decyzja o szturmie na Bastylię. Według pogłosek, przetrzymywano tam wielu więźniów politycznych. Ponadto w więzieniu znajdowały się magazyny broni, w których rewolucjoniści mogli znaleźć proch.

Podeszli oni pod Bastylię rankiem 14 lipca, żądając od gubernatora de Launay, który był wojskowym dowódcą więzienia, aby poddał je i przekazał im proch. Ten jednak odmówił i rozpoczęły się negocjacje.

W miarę ich trwania tłum stawał się coraz bardziej wzburzony. Wczesnym popołudniem przedostali się na dziedziniec i próbowali wtargnąć do więzienia. Żołnierze zaczęli strzelać do tłumu i w ten sposób rozpoczęła się walka. Jednak później w pewnym momencie żołnierze zaczęli przyłączać się do rewolucjonistów, więc de Launay nie miał innego wyboru, jak poddać twierdzę.

Jak na ironię, w Bastylii przebywało wówczas tylko siedmiu więźniów. Nie umniejsza to jednak znaczenia szturmu: była to pierwsza interwencja na dużą skalę podjęta przez Francuzów. Po zajęciu Bastylii władza króla przestała być absolutna. Dlatego też ten dzień, a w szczególności to wydarzenie, uważane są za symbol walki z uciskiem wszystkich obywateli Francji.

 

 

JAK OBCHODZONY JEST DZIEŃ BASTYLII?

Dzień Bastylii obchodzony jest w tych dniach w całej Francji. Jednak największe obchody odbywają się w Paryżu i rozpoczynają się od największej i najstarszej parady wojskowej w Europie. Parada rozpoczyna się rano 14 lipca na Polach Elizejskich; składa się z francuskich jednostek wojskowych i czasami oddziałów obcych wojsk paradujących aleją.

Dzień Bastylii świętuje się również za pomocą fajerwerków, które są odpalane we wszystkich miastach 13 lub 14 lipca. Oczywiście, największy i najbardziej niezwykły pokaz ma miejsce w Paryżu. Tysiące mieszkańców i turystów gromadzą się na Polach Marsowych; niektórzy oglądają fajerwerki z balkonów, a inni z wieży Eiffla. Pokaz pirotechniczny trwa około 35 minut.

 

JAK DZIEŃ BASTYLII MOŻE POMÓC TWOJEJ FIRMIE?

Jeśli prowadzisz firmę turystyczną lub jakiś rodzaj lokalnego biznesu turystycznego, odpowiedź jest oczywista: możesz organizować wycieczki i wydarzenia związane z Dniem Bastylii. Jednak nawet jeśli Twoja firma nie jest związana z turystyką, nadal możesz wykorzystać tę okazję do zwiększenia sprzedaży i rozwoju swojej działalności.

Oczywiście, Dzień Bastylii nie jest obchodzony przez wszystkie małe firmy i sklepy, ale mimo wszystko jest to święto narodowe. Organizując jakieś wydarzenie poświęcone temu dniu, Twoja firma będzie mogła wyróżnić się wśród innych, budując lepsze relacje z obecnymi klientami i przyciągając nowych za pomocą zniżek i specjalnych ofert. Dlatego też, jeśli masz ochotę i możliwość zorganizowania jakiegoś wydarzenia poświęconego temu dniu, rozważ to - i przekonaj się sam, jakie korzyści może to przynieść Twojej firmie.