COVID-19 i kolejne blokady zmusiły miliony ludzi na całym świecie do pracy w domu. Przenosząc się z biur wypełnionych współpracownikami na stoły kuchenne i kanapy w salonie, wielu pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. Poznaj objawy i dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem, aby jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości.

Jeszcze dwa lata temu miliony ludzi spędzały chwile w ciągu dnia, fantazjując o tym, jak to by było pracować w domu. Prawdopodobnie wyobrażali sobie, jak zwijają się z łóżka na dziesięć minut przed godziną zegarową, nalewają ciepłą kawę i siedzą w szlafroku gotowi do przerzucania liczb i pisania treści.

Dla wielu osób praca w domu była czymś w rodzaju przywileju, którego im odmawiano; czymś, co radykalnie poprawiłoby jakość ich życia. Koniec z 90-minutowymi dojazdami do pracy w dusznych pociągach i autobusach, koniec z przyjeżdżaniem i wychodzeniem z pracy po ciemku w miesiącach zimowych.

 

PRAWDZIWY WPŁYW PRACY W DOMU

Pojawienie się COVID-19 i związana z tym globalna pandemia sprawiły, że marzenie to stało się namacalną rzeczywistością. Przez ponad rok miliony ludzi na całym świecie pracowały na kanapach w salonie, przy blatach kuchennych i stołach w jadalni.

Niektórzy szybko przystosowali się do nowego środowiska, ciesząc się wygodą i komfortem, jakie ono zapewniało. Dzięki temu, że nie trzeba było się już martwić o dojazdy, można było z większym zapałem prowadzić swój biznes e-commerce. Dla innych, praca w domu nie spełniła marzeń i fantazji.

Spędzanie całych dni w domu, przez wiele miesięcy, sprawiło, że niektórzy ludzie czują się odizolowani, zestresowani i wypaleni. Twórcy treści borykają się z blokadą pisarską, a nawet nie są w stanie wyprodukować pracy wysokiej jakości.

Ankieta przeprowadzona przez portal pracy Monster wykazała, że 51% pracowników czuje, że doświadczyło wypalenia zawodowego z powodu COVID-19. Co więcej, 52% uczestników badania stwierdziło, że wyklucza możliwość wzięcia wolnego, aby odzyskać siły.

Wypalenie zawodowe pojawia się z kilku różnych powodów. Dla niektórych osób granice między życiem zawodowym a domowym zatarły się. Odkrywają, że pracują zarówno przed, jak i po godzinach, w których powinni zaczynać i kończyć pracę.

Dla innych izolacja społeczna jest bardziej dotkliwa niż nadmiar pracy. Przebywanie w samotności przez długi okres czasu może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i objawiać się frustracją, drażliwością, lękiem i depresją.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które grupy są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe, jakie są jego objawy i wskazówki, jak sobie z nim radzić i jak mu zapobiegać.

 

KTO CIERPI Z POWODU WYPALENIA ZAWODOWEGO?

Każdy ma swoją własną osobowość, upodobania i sposób działania. To naturalnie oznacza, że niektóre grupy doskonale radzą sobie z pracą w domu, czują się bardziej energiczne i zmotywowane do działania. Inne jednak zmagają się z tym problemem i w końcu się wypalają.

Wiele różnych grup i typów osobowości może odczuwać skutki wypalenia zawodowego podczas pracy w domu, w tym trzy wymienione poniżej.

 

MANAGERZY

Jeśli praca w domu nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, wyobraź sobie, że pracujesz w domu jako menedżer lub szef. Nie dość, że są oni zamknięci we własnym domu, to jeszcze muszą angażować się w niekończące się sesje zbliżeniowe, rozmowy telefoniczne i e-maile, aby nadzorować duże grupy i upewnić się, że robią to, co do nich należy.

Mimo, że menedżerowie i szefowie czasami jawią się jako surowi i zorganizowani przywódcy, odczuwają oni również ludzkie emocje związane ze stresem i niepokojem, a także cierpią z powodu wypalenia zawodowego.

 

EKSTRAWERTYCY

Ekstrawertycy to grupa osobowości, która rozwija się i czuje energię, gdy jest otoczona przez innych. Doświadczają motywacji podczas pracy w grupach i zgranych zespołach, często więcej mówią niż słuchają i uwielbiają szybkie tempo i stresujące środowiska pracy.

Introwertycy zajmują przeciwny koniec spektrum. Gromadzą swoją energię i inspirację, kiedy są sami i szybko się wyczerpują, kiedy są zmuszeni do zbyt długiej pracy w stresującym środowisku.

Najwyraźniej ekstrawertycy bardziej ucierpieli z powodu izolacji w czasie blokad. Bez zewnętrznego źródła, które podtrzymywałoby ich zaangażowanie i motywację, wielu z nich straciło motywację i radość życia.

 

KAŻDY INNY

Niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do wypalenia w pracy w domu niż inni. Menedżerowie mają większe obciążenie pracą, ekstrawertycy są mniej przystosowani do tego środowiska. Ale wypalenie może i zdarza się każdemu.

Poniżej omówimy objawy wypalenia, a następnie podzielimy się kilkoma pomocnymi wskazówkami, których możesz użyć, aby uniknąć fizycznego, psychicznego i emocjonalnego wyczerpania podczas pracy w domu.

 


Wypalenie zawodowe w domu pojawia się z kilku różnych powodów. Dla niektórych ludzi, granice między życiem zawodowym i domowym zatarły się. Znajdują się one pracują dobrze przed i po czasach, które są wymagane, aby rozpocząć i zakończyć.


 

OBJAWY WYPALENIA ZAWODOWEGO W DOMU

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na powszechność występowania wypalenia zawodowego w 2019 roku i sklasyfikowała je jako "zjawisko zawodowe", dodając je do 11. rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11).

Autorzy rewizji zdefiniowali wypalenie zawodowe w następujący sposób: "Wypalenie jest syndromem konceptualizowanym jako wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany".

Stan ten często objawia się następującymi symptomami.

 

ZMNIEJSZONA ENERGIA

Osoby cierpiące z powodu wypalenia zawodowego w domu szybko zauważają, że mają znacznie mniej energii niż były przyzwyczajone. Zamiast budzić się gotowym do rozpoczęcia dnia, czują się wyczerpani i zmęczeni, nawet jeśli śpią odpowiednio długo.

 

NIŻSZA MOTYWACJA

Motywacja może szybko zniknąć podczas pracy w domu, zwłaszcza wśród osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Ludzie czują coraz większy dystans psychiczny do swojej pracy i obowiązków, mogą czuć się negatywnie lub cynicznie nastawieni do swojego stanowiska i firmy, dla której pracują.

 

POPEŁNIANIE WIĘKSZEJ LICZBY BŁĘDÓW

Zmniejszona energia i motywacja nieuchronnie prowadzą do obniżenia efektywności zawodowej. Ludzie mogą wykonywać pracę niskiej jakości, częściej popełniają typowe błędy i mogą stać się tak roztrzepani, że opuszczają spotkania lub konsekwentnie się spóźniają.

 

WSKAZÓWKI, JAK RADZIĆ SOBIE Z WYPALENIEM ZAWODOWYM W DOMU

Teraz znasz już definicję i objawy wypalenia zawodowego w domu. Ale co możesz z tym zrobić, jeśli już się pojawi? Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci przebrnąć przez falę i wyjść z niej jako silniejsza i bardziej odporna osoba.

 

WYZNACZAJ GRANICE

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie doświadczają wypalenia zawodowego jest po prostu przepracowanie. Zaczynają wcześniej i kończą później. Zdolność do nagłego przełączania się z trybu życia na tryb pracy dzieje się za jednym kliknięciem przycisku myszy.

National Bureau of Economic Research przeprowadziło ogromną ankietę, na którą odpowiedziało ponad 3 miliony osób pracujących w domu. Porównali oni dwa ośmiotygodniowe okresy - jeden przed blokadami, a drugi po nich. Wyniki ankiety pokazały, że przeciętny dzień pracy wydłużył się o 48 minut.

Aby uniknąć przepracowania, przeczytaj swój zakres obowiązków i przypomnij sobie, za ile godzin pracy otrzymujesz wynagrodzenie. Jeśli masz energię rano lub wieczorem, aby włożyć trochę dodatkowej pracy, to śmiało! Jeśli jednak zaczniesz odczuwać wypalenie zawodowe w domu, postaw sobie twarde bariery i po prostu powiedz "nie" w imię swojego zdrowia.

 

SPRAWDZAJCIE SIĘ NAWZAJEM

Wiele osób w Twoim miejscu pracy przechodzi przez to samo, co Ty. Zwykła szczera i otwarta rozmowa z innymi o Twoich uczuciach może zdjąć z Twoich barków ogromny ciężar. Może nie rozwiąże to problemu wypalenia zawodowego od razu, ale z pewnością sprawi, że poczujesz się emocjonalnie lżejszy.

 

RÓB SOBIE PRZERWY I CIESZ SIĘ NIMI

Masz prawo do pewnej ilości przerw w ciągu dnia i są one tam nie bez powodu. Zmniejsz swoje obciążenie pracą i poświęć trochę czasu na oddychanie, dosłownie. Głębokie i świadome oddychanie może pomóc okiełznać układ nerwowy i pozwolić Ci się zrelaksować. Idealnie byłoby, gdybyś spróbował w tym czasie odłączyć się od telefonu i naprawdę wykorzystał przerwy, aby się wyciszyć i zadbać o siebie.

 

WYKORZYSTAJ MOC LIST RZECZY DO ZROBIENIA

Organizowanie się może zamienić przerażającą górę pracy w wiele łatwych do opanowania kretowisk. Zapisz małe cele do osiągnięcia w ciągu dnia i zaznaczaj je wszystkie w miarę upływu czasu. Jeśli uda Ci się odhaczyć 75% zadań, to znaczy, że miałeś świetny dzień. Jeśli zaznaczysz je wszystkie, nie mogłeś zrobić nic lepszego!

WYKORZYSTAJ MAKSYMALNIE SWÓJ (BYŁY) CZAS DOJAZDU DO PRACY

Dojazdy do pracy mogą zmienić lub zepsuć Twój dzień pracy. Czasami służą one jako czas na refleksję i dekompresję, a innym razem są zajęte, chaotyczne i niezwykle stresujące.

W dni, w których dojazdy były znośne, dawały ci trochę czasu na przerwę i przemyślenia, co ostatecznie stawiało cię w lepszym stanie psychicznym na dzień pracy. Nagle ta luka w ciągu dnia zniknęła. Teraz, pracując w domu, wiele osób albo pracuje w tym czasie, albo wykorzystuje go na gotowanie, oglądanie telewizji lub zajmowanie się dziećmi.

Nawet jeśli tylko usiądziesz i zatrzymasz się na pięć minut, spróbuj włączyć trochę spokoju i refleksji do swojego starego czasu dojazdu do pracy. Ta chwila spokoju ma potencjał, aby rozprzestrzenić się na cały twój dzień.

WYPRACUJ SIĘ!

Siedzenie przy biurku przez cały dzień może mieć negatywny wpływ na Twoje ciało. Kiedy się ruszamy, nasze mózgi uwalniają koktajl hormonów dobrego samopoczucia, które sprawiają, że czujemy się pełni życia. Wykorzystaj to darmowe i naturalne uczucie, aby utrzymać wypalenie zawodowe w domu na dystans. Nie musisz codziennie po pracy biegać w maratonie. Wystarczy odłożyć 20 minut na kilka pompek, desek i przysiadów, aby poczuć efekty.

PIELĘGNUJ SWOJE DNI WOLNE

Dni wolne nie są po to, by pracować! Zasłużyłeś na to, by robić to, na co masz ochotę. Tylko nie spędzaj ich robiąc to, co robiłeś przez cały tydzień: siedząc przed laptopem.

Pomyśl o tym, co sprawia, że czujesz, że żyjesz i zrób to. Wybierz się na wycieczkę w góry, do lasu, na plażę, na piwo z przyjaciółmi i zanurz się w głębokich rozmowach. Poczujesz, jak wypalenie zawodowe rozpływa się w sekundę po odwiedzeniu pięknego miejsca lub spotkaniu z dobrymi przyjaciółmi.

DBAJ O SIEBIE PRACUJĄC W DOMU

Ostatecznie, wszystko sprowadza się do postawienia siebie na pierwszym miejscu. Oczywiście, masz obowiązek wypełniać swoje obowiązki w pracy i zawsze powinieneś pracować z pasją i najlepiej jak potrafisz. Nie pozwól jednak, aby praca w domu pozbawiła Cię tych cennych godzin wolnego czasu.

Oprzyj się pokusie przepracowania, rozmawiaj ze współpracownikami, a przede wszystkim spraw, by każdy wolny dzień był niezapomnianą przygodą lub czasem błogiego spokoju.